Thursday, September 11, 2014

Anatomie vědecké konference

Vítající proděkan pro studijní záležitosti či zahraniční styky

Talk dostal přidělen od děkana, který odjel pracovně na Maledivy. V nikým neposlouchaném talku všem vysvětlí, že snad není třeba zdůrazňovat důležitost vaší specializace, nicméně všem přežvýká triviální fakta o oboru, která si o zkaženém víkendu nastudoval na wikipedii. S falešnou lítostí vám oznámí, že má, jak jistě chápete, nabitý program, a že se tedy konference osobně bohužel nezúčastní. Když máte štěstí, promluví podobně ještě i místopředseda místní akademie věd či emeritní profesor, alespoň jeden z nich s nesnesitelným přízvukem.

Konferenční Italka

(nezaměňovat s běžnou Italkou obecnou) Hojná, na každé konferenci alespoň jedna. Táhne jí na 40, ale nevypadá na to, velmi dobře oblečená, udržovaná, svobodná a bezdětná. Věda je jí dětmi. Pečlivá, vede si zápisky, a živou gestikulací při konverzaci s kolegy ve vědeckém světě si nadále udržuje dobrý pocit z postavení a respektu. Jen občas večer na hotelu ji chytají deprese, jestli stihne děti. Problém vyřeší nová kabelka od Armaniho.

Konferenční manželka

Pěstěná američanka po čtyřicítce s okázalými prsteny, romantickým bolerkem a na podpadcích svých nových úžasných evropských botiček, které by v Bostonu nesehnala. Zdvořilé úsměvy k manželovým kolegům, fráze, jak je Evropou nadšená, a po korzu na welcome drinku se na další dny odebere nakupovat do galerií. Pak ještě možná vytáhne manžela do opery, než zase dojde na conference dinner. Případně též s dospívající dcerou, která pořád aktualizuje svůj facebook status na posledním iPhone6. Následuje lehčí turné po Evropě za manželovy nalítané míle.

Konferenční session leader

Hubený, v manažerské košili, s lehkými šedinami. Potěšen příležitostí a možností psát proceedings z jeho working group, a zejména přednést resumé na plenárním zasedání posledního dne (které půlka lidí nebude poslouchat či bude na cestě domů). Vždycky se dobře učil a maminka z něj měla radost. Pečlivostí to dotáhl daleko, a před koncem každého talku si připravuje povinný dotaz na spíkra, kdyby publikum jako již tradičně nemělo.

Trapnosti hledání témat u vína s profesorem na welcome drinku

Po několika zdvořilých frázích, co kdo dělá (naprosto se nechytáte, co všechno stíhá on), jak vypadá financování vědy ve vaší zemi, a ve kterých laborkách jste oba kdysi byli, už skoro přichází ta oboustranně úlevná chvíle, kdy byste se mohli šťastně propustit a jít si pro další drink či poslední sandwich s prosciuttem, ale v tom se nachomýtne váš kolega a zapřede další beznadějně neukončitelný hovor na repetitivní témata.

Kolega, který to někam dotáhne

Dává pozor, a narozdíl od vás zásadně nesjíždí maily, zprávy ani facebook. Mluví o své vlastní analýze a na welcome drinku diskutuje s teoretikem, zatímco vy v lepším případě balíte zastydlé Polky u piva. Potkali jste se před pár lety na letní škole, on za pár let bude session leaderem, a vy stále tam, kde jste nyní.

Kolegu, který je na tom o poznání hůře než vy

zase blahosklonně zasvěcujete do toho mála, co víte, a dáváte k dobru poslední špeky z oboru či historky o profesorech. Celou konferenci se mu budete vyhýbat, nebo ji naopak oddaně strávíte po jeho boku.

Conference dinner

Mučivé očekávání toho, s kým zase skončíte u stolu. Dánský kolega se svou komunikativní přítelkyní, nemluvní Japonci s plachými manželkami. Ta pěkná francouzska zas sedí s tím německým postdokem. Místní specialitky v místní restaurační chloubě. Nakonec se to rozjede, když začne na cimbálku pařit francouzský profesor s rumunskou doktorandkou. Nakonec noční cesta neznámým městem zpět do předraženého hotelu, který byste si sami nikdy nemohli dovolit, abyste ráno poslouchali, jak u snídaně někdo dělá po telefonu transakce za miliony.

Doktorand z Ruska

V průběhu coffee breaks zásadně nepije kávu, ale černý čaj. Má neodvážnou košili, džíny, ale extravagantní boty. Neví, jak s ostatními zapříst hovor, dokud jej nezachrání doktorand z Kazachstánu či rusky mluvící profesor z americké univerzity. Na welcome drinku sní kaviárový sandwich i s citrónovou kůrou.

Kolega, který to někam dotáhl

Zasněně vzpomínáte na časy, kdy jste nastoupili do stejné laborky. On už teď má vlastní grant a studenty, na které se jen blbě usmíváte.

Sabbatical profesor

Evropské léto přežívá na konferenční stravě, ale špatná káva z várnic a endemické sladkosti mu nevadí. Jeho manželce zatím doma nezbývá než se angažovat v kostelním sboru a sadit begónie.

Organizátor

už přemýšlí, kde konferenci udělat příště, nebyl například ještě ve Vientamu. Lituje, že setkání probíhají jen každé dva roky.

The British guy

Může mluvit o největším hovnu, ale podá to tak skvěle a s humorem, že mu to všichni žerou. Jen nikdo nerozumí jeho vtípkům na slajdech – extraktům z komiksu Peanuts.

The guy with the most annoying accent

má samozřejmě nejvíce nahlas a přesaturovaný mikrofon, takže u toho ani nejdou číst lidovky natož dodělávat vlastní slajdy. Je to samozřejmě Ital, Španěl či Řek. Zásadně akcentuje anglická slova s minimálním význam, tedy členy, pomocná slovesa a spojky.

The weird guy

Tetovaný, tlustej nebo super krátkozraký a kouká na tabuli malým dalkohledem. Je vám ho líto, zároveň se modlíte, abyste tak taky neskončili.

The nerd guy

V motorkářské bundě, punkových botách a v tričku s Metallicou. Na laptopu od AlienWare má samolepku s logem svého experimentu a na pozadí obrázek z Bigbang Theory. Jinak se s ním skvěle chlastá, takže ráno málem nestihnete session se svým vlastním talkem.

The Professor

Profík. Guru oboru. Je mu u prdele, že má konferenční visačku naopak a není vidět jeho jméno. Nikdo se mu to neodváží říct, a každý ho stejně zná. Stroj na články. Hned po vašem talku vás odchytne, a o coffee breaku se tak nestihnete ani vychcat. On nechčije nikdy. On je dokonalý. On je Bůh. Nevyhnete se mu ani za rok.

Vyčůránek

Aneb správce sítě na vašem rodném institutu. Cestuje však po vědeckých konferencích a dietami splácí chatu. Chlastá totiž s docentem, který rozděluje prachy na dobíhajícím grantu, který se musí utratit.

Skupinoví monolingvisté

Nejčastěji Italové, Francouzi, Němci či Španělé. Chumel doktorandů a postgraduálů vyznačující se společným jazykem a nulovou ochotou přejít do angličtiny či vás pustit mezi svůj bujarý smích přes kordón svých zad.

Konferenční záchodky

Je neuvěřitelné, jaká prasata dovedou vědci být. Všude smrad, mokro a ubrousky. Korejský kolega, s kterým jste si minulou přestávku podali ruku, právě smrká do umyvadla.

Telefon je vůbec skvělá věc

V ruce s ním se dá s náležitě důležitým výrazem omluvně odejít ze sálu i uprostřed posledního talku sekce k již cinkajícím talířkům na coffee break, ukořistit ty nejlepší koláčky a být první ve frontě na kafe.

Rodinný typ

O přestávkách skypuje se svými dětmi od kavárenských stolečků na chodbě a na hotelu už má pro děti nakoupeny Mozartovy koule či matrjošky.

Free afternoon

Vědci si volný čas neumí organizovat a vlastně ani představit. Proto je pro ně připravena návštěva galerie, prohlídka historického města či plavba lodí. Nezbývá, než se zase vyfiknout a ladit k manželce, a počas výkladu o císaři či skladateli, který v tomto domě jednou přenocoval, stejně přemýšlet o nesouladu naměřených dat s vaší teoretickou předpovědí.

Ještě cesta tam

Už na letišti je jasné, že nekteří lidé mají stejný cíl jako vy, majíce konferenční baťůžky z minulých ročníků. Též ze zombíků od snídaně v hotelu se nakonec vyklubou autoři článku, který vás předstihl se stejným výsledkem v recenzovaném časopise.

Welcome drink není večeře

a lososové jednohubky či croissanty s párečky hlad fakt nespraví. Organizátoři a konferenční sekce univerzit by to už snad konečně mohly pochopit. Stejně jako fakt, že po obědě v místní menze by se mělo začínat coffee breakem, nikoli hodinovým talkem shrnujícím vývoj oboru za poslední dva roky.

Hotelový pokoj

Váš hotel je tím nejvzdálenějším od conference venue, takže jste museli odzoomovat mapku, abyste ho vůbec našli. Nikdy jste nepochopili francouzský způsob stlaní, případně absenci stropního svítidla, jež se marně snaží nahradit lampičky na nočních stolcích. Hotelovým wifi filmy fakt stahovat nejde, naštěstí aspoň zrovna funguje, když v jednu ráno potřebujete nahrát na agendu svůj talk. Budíček na sedm a spát. V noci vás někdo naštěstí vzbudí jen dvakrát, poprvé návrat nějaké opilé party za zvuků hádky, sexu či čeho, a pak už jen v půl čtvrté jasné zvracení v sousední koupelně. No co byste chtěli za sto éček za noc.

The unlucky guy

Má první ranní talk po konferenční večeři, kde se všichni zřídili tak, že by přišli pozdě i kdyby se začínalo v devět jako vždy, nicméně programový skluz se musí dohánět, a v 8:30 tak náš smutný spíkr hledí do poloprázdného sálu, zatímco jemu samotnému se začíná chtít nutně na toaletu zrovna když mu dávají mikrofon do klopy.

Všechno dobrý

Nakonec to vlastně bylo prima, dohodli jste spolupráci a výměnný program s menší laborkou v Portugalsku, a dodělali korekce k článku s Italským kolegou, které by po skypeu trvaly týden. Jednu session jste se dokonce i usmívali a dívali po ostatních, to když se mluvilo o jediném tématu, které dobře znáte. V průběhu workshop summary si už všichni jenom čtou maily a kontrolují odjezdy vlaků. Všechno uběhlo tak nějak rychle, a je na čase vrátit se zpět domů k české MHD a ksichtům v tramvaji. Nereálně si slibujete, že si sem někdy budete muset zajet i s rodinou.

Doma nejlíp

Dva sebevěmí alfa čtyřicátníci si nejdríve na peróně líčí, jak je serou vlastní ženy a jak se s ní kdo dohádal a dcerou pak jel kamsi taxíkem. U hostesky Leo expresu Jany laškovně zjišťují, zda je slečna či paní. Hajzlpapír na příděl na jinak čistých záchodcích v Břeclavi. “Chcete rači jěště trochu..?” a já jsem jen rád, že to jako v jednom starém vtipu není na váhu. Případně návrat přes Ryzuni a agónie z hlášení gympláckou angličtinou že jako “Dír pchesindžrs, plís dů not kíp jór bagidž anetendit...”. Welcome back to the Czech Republic!