Monday, September 10, 2012
Summer 2012 as a Time Lapse
Můj projekt z léta 2010:
Tribute to The Clocks by Coldplay
Může třeba život někde jinde ve Vesmíru vnímat čas podobně?
Wednesday, August 1, 2012
Proč si už nechci nikdy koupi škodovku
Škoda Fabia 2002, 1.4 16V, z druhé ruky, AAA.
Co se pokazilo, nebyly sice žádné vážné vady na motoru, ale doplňky, které byly velice nekvalitní a frustrující, a jejichž oprava v zahraničí byla velmi drahá.
Výměnu svíček a cívky chápu, to se stává a je třeba.
Ale pak přišly zablokované zadní dveře, nutná výměna celého mechanismu, spousta drahé práce.
Pak odešel katalyzátor, plus doporučená výměna celého zhnilého výfuku.
Přední tlumiče úplně odešly. A po dvou měsících se musely znovu doopravit (ale to bylo tím, že jsem nakoupil nekvalitní součástky). Obecně ale slabá stránka VW.
Odvařil se motorek zadního stěrače, dosud neopraveno.
Rozbilo se tlačítko okénka řidiče. Rádio hraje jen mono a padá v závěsu.
Odlepil se držák nápoje.
Při výstupu řidiče si daná osoba vždy přisedne páčku snižující sedadlo, a řidič tak v čase klesá níže a níže.
Rozpadá se opěrka spolujezdce s tlačítky pro ovládání okénka.
Do auta za deště teče, zřejmě gumové těsnění kolem dveří.
Světlo v kabině se samo zapíná i když je v poloze svícení při otevřených dveřích, a tak jej musím mít neustále v poloze vypnuto, abych si nevybil baterku. Tu jsem taky musel mimochodem zcela vyměnit, neb nešlo nastartovat.
Jednou na mýtném na dálnici se okénko zablokovalo ve stažené poloze nadobro, opět nutná výměna celého mechanismu.
Převodovka má problém se zpátečkou.
Občas se stane, že v plné rychlosti na frakci sekundy zcela vynechá záběr motoru, ale hned se zase vrátí.
Škodovka je pro mne prostě nespolehlivá ve spoustě ohledů. Děkuji, už nechci.
Goodbye Firefox, Google, Xmarks, Linux...
First Xmarks break, don't work and suck.
Trying Firefox sync is a disaster, pairing devices is a nightmare, and repeatedly, a device with smaller bookmark set rewrites the data on server, leading to bookmars loss.
Trying some recovery with Xmarks, now reportedly working again, only hangs, crashes firefox.
Finally I restore bookmarks locally manually and move on to Google Chrome.
It's sync was at first slow and bookmarks not appear when I rebooted from linux to window. Linux sucks as well, BTW, of course. Escpecialy the wireless. As well as my HP laptop.
Two-finger scroll works in Ubuntu only in Xfce, not in Gnome3.
But back to the topic, although Chrome had some problems with features and login as well, and I did not see the sync working at first, it was only some glitch (maybe my wireless in linux:), later on other machines it works great! Happy again!
But OMG, what is the century, really 21st??
Firefox is a fat beast, I removing it from all my desktop launchers, really.
Now Google sucks as well, of course, e.g. by forwarding from Picasa to Google+ when I really do NOT want to. Google guys, why you always think that you know better than me what I really want??
Google doc just suck, too. After I could not access a document few months ago, I subscribed to some forum to get advice, had to get and recreate the doc, but ever since, google developpers bombard me every other day with a request to share that silly document to debug. I unsubscribed, shared once, but then gave up, and trying to write them all does not help, those idiots still bother me with the share request crap. No word of excuse. I tried to be polite at first. Then I was not anymore.
Very bad customer support by google. No way I'll use your Drive ever. And the G+ is as entertaining as a grave. Email notifications never worked for me.
Boy, I'd pay for browser/bookmark/cloud service, only if it ever worked!!
Goodbye Google (although Chrome looks fine now:), Goodbye Firefox, Goodbye Linux...
But what is left? Mac? With the silly keyboard w/o home/end/pgd/pgu keys?? With the philosphy you just have to follow and love ever after?
My next try is Chrome and Dropbox.
And maybe Android. Hm, so falling into Google the Big Brother again...
Sunday, June 10, 2012
TimeLapsing
Obrázek co 10s, přibližně 1h reálného času. Začínám být závislý! Ale stále je hodně, co se učit...
http://vimeo.com/48905204
Včera jsme byli na výšlapu nad Farges, celkově tak 600m převýšení, do 1600m n.m.
Vtipný byl už začátek, kdy nás v serpentinách z boční uličky předbehli honáci a jejich krávy. Následně jsme se v koloně ploužili asi půl hodiny kravským krokem. Chyběla ani ne minutka. Jo, kdych byl býval předjel ten autobus...nebo kdyby slovenští kolegové byli včas na ranních srazech:) Hezky jsem s sebou tahal foťák, teleobjektiv, a stativ. K ničemu, bylo škaredě, skoro i těch fotek bylo škoda, natož time lapsing:)
Druhý den v neděli měl být déšť, ale pohled z okna zase zavdával k důvodu k rozpuštění místní meteorologické stanice na dlažbu, po lehké snídani jsem se sbalil, a vyrážel jsem do slunečného dne, kde se nad Jurou pomalu přesouvala krásná bílá oblaka, ideální na timelapse.
Z parkoviště na Thiocanu jsem vyběhl za 3/4h k chatě Narderan, cestou jsem našel v trávě na odpočívadle krásnou vývrtku ve tvaru lahve, ještě i s korkem, nechal jsem ji tam na vyzvednutí při sestupu. Na planině ve 1350m mi ale počasí přetalo přát, sluníčko se schovalo, a jediné legrační video je s lidmi, jak běhají jako mravenečci podél stezky.
Když už jsem tu byl, rozhodl jsem se vydat až k vrcholku v 1717m, Le Reculet. Vítr a devět stupňů, ale mraky a mlha převalující se přes hřeben, a Mont Blanc v dálce mne zdrželi celou hodinu. Několik poučení: nefoťte na raw (příliš velké soubory), vždy dobře zaostřete (jeden lapse mám celý rozostřen), příliš neměňte scénu, a nezoomujte (ztráta zaostření). Lapse MtB jsem pokazil tím, že jsem byl na návětrné straně, fotoaparát a zoom objektiv se chvely, možná příliš lehký stativ, další lapse je příliš krátky, na dalším se nic neděje. Pak mi začaly docházet baterky, tělesná teplota i trpělivost, tak jsem to obrátil dolů.
Cestou dolů potkávám kamzíky, jen pár metrů ode mne! Jestě že mám nasazen teleobjektiv, a na poslední síly baterek fotím, jak se pasou. Ale pak se objeví ještě jednou přímo nade mnou, a to už musím měnit baterku, odšroubovat battery pack...ale nakonec úspěšně, kamzíci lezou po skále. Chci sundat polarizační filtr (stejně už lehce prší) pro více světla do objektivu, a samozřejmě tak propásnu kamzičí skok:) A taky jsem nepřepl z JPEG na RAW. Sestupuji dále, a začne mi krásně pršet v lese, přepínám konečně RAW formát, a fotím něco z ruky i stativu. Krásné barvy, kontrast na vlhkých listech, mechu. Kapky na nevodotěsném objektivu mne ale vracejí do reality. Sestup s hůlkami a stativem je lehce výzva, a dvakrát sebou švihnu na kluzských kamenech a blátě, naštěstí bez újmy na zdraví či fotovybavení.
Na parkovišti již lehce promoklý rád lezu do suchého trička a do auta. Zapomněl jsem si vyzvednout vývrtku. Ale zpátky už nejdu a mířím domů.
Tuesday, June 5, 2012
Saturday, June 2, 2012
Where did HP Folio 13 Laptop go wrong and well?
Mixed feelings:
i) Keyboard like Mac: and I desperately miss the pageUp/Down and Home/End. One of the most used keys for me when reading documents, editing...who's silly idea was to remove these?? I hate pressing Fn to get these from the arrow keys... OK, I know there is the 2-finger scroll, but does not always work in Linux.
ii) Touchpad is very unusual for a Unix/Windows guy like me, no middle click button, and right click does not work in linux. BUT as I discovered, middle and right clicks are well replaced by clicks with 1, 3 or 2 fingers (in this order), just like on a Mac;-) It works GREAT after all, HP! Touchpad is quite sensitive, but one does not have to click as hard on Mac, which I like.
iii) Integrated headphones/microphone jack is on the RIGHT, very inconvenient when using wired mouse, cables mix, I like headphones cable on the left anyhow.
iv) By default, the F-keys and Fn-accessed commands are swapped, but I used F-keys extensively, while Fn keys only time to time. Looks like anothe Mac-like feature, but disastrous for me. Luckily, can be changed in BIOS:)
v) Delete is where I had PgDn in Lenovo..very useful when navigating through emails...
vi) Display qulity OK for work and browsing, but I can see more then comfortably tiny grey pixel borders on white areas, and looking at my pictures, they seem as in bad quality, like printed in a newspaper.
vii) Installing linux was a nightmare, but this is unfortunately always the case linux...I need it for work, unfortunately. Problems with default backlight at minimum, wireless drivers before update, videoconferencing performance depends on the window manager, configurations lost, managers crash...Updates OK, though. But wireless often disconnecting while people around with Macs were OK. Damn, I don't wanna go for Mac, but all alternatives just don't work...
OK, some good things:
i) Can switch off touchpad in windows by a quick tap, can disable touchpad in linux while typing. Essential when typing, to avid the mouse jumping to different parts of texts or switching to other windows.
ii) Keyboard backlight, nice key touch.
iii) Very light and small, not quite like MacBookAir or Asus Zen, but good enough for me.
iv) Two-finger touchpad scrolling nice, but very innacurate (very sensitive)
v) Looks good, nice metallic feel.
i) Keyboard like Mac: and I desperately miss the pageUp/Down and Home/End. One of the most used keys for me when reading documents, editing...who's silly idea was to remove these?? I hate pressing Fn to get these from the arrow keys... OK, I know there is the 2-finger scroll, but does not always work in Linux.
ii) Touchpad is very unusual for a Unix/Windows guy like me, no middle click button, and right click does not work in linux. BUT as I discovered, middle and right clicks are well replaced by clicks with 1, 3 or 2 fingers (in this order), just like on a Mac;-) It works GREAT after all, HP! Touchpad is quite sensitive, but one does not have to click as hard on Mac, which I like.
iii) Integrated headphones/microphone jack is on the RIGHT, very inconvenient when using wired mouse, cables mix, I like headphones cable on the left anyhow.
iv) By default, the F-keys and Fn-accessed commands are swapped, but I used F-keys extensively, while Fn keys only time to time. Looks like anothe Mac-like feature, but disastrous for me. Luckily, can be changed in BIOS:)
v) Delete is where I had PgDn in Lenovo..very useful when navigating through emails...
vi) Display qulity OK for work and browsing, but I can see more then comfortably tiny grey pixel borders on white areas, and looking at my pictures, they seem as in bad quality, like printed in a newspaper.
vii) Installing linux was a nightmare, but this is unfortunately always the case linux...I need it for work, unfortunately. Problems with default backlight at minimum, wireless drivers before update, videoconferencing performance depends on the window manager, configurations lost, managers crash...Updates OK, though. But wireless often disconnecting while people around with Macs were OK. Damn, I don't wanna go for Mac, but all alternatives just don't work...
OK, some good things:
i) Can switch off touchpad in windows by a quick tap, can disable touchpad in linux while typing. Essential when typing, to avid the mouse jumping to different parts of texts or switching to other windows.
ii) Keyboard backlight, nice key touch.
iii) Very light and small, not quite like MacBookAir or Asus Zen, but good enough for me.
iv) Two-finger touchpad scrolling nice, but very innacurate (very sensitive)
v) Looks good, nice metallic feel.
Sunday, May 20, 2012
Dalibor Nedbal 1980 -- 2012
S Daliborem jsme si naposledy napsali v červnu 2011, o fotografování a našich rodinách. Začátkem jara 2012 jsem mu napsal znovu, zda by nechtěl být oponentem diplomce mého studenta. S několikatýdenním zpožděním mi odpověděla jeho žena, že Dalibor na tom není zdravotně dobře. Špatné zprávy z okolí bohužel přibývaly, a i když jsem se bál nejhoršího, tak mne zpráva jeho ženy pozdě večer 15. května 2012 srazila na kolena: "Dalibor dnes večer zemřel." Poslední slovo jako by mi v uších smutně rezonovalo a znovu se ozývalo jako utichající hlas na hladině vody někde v temné jeskyni, kam vše beznadějně mizí do prázdna.
Nesmyslná krutost náhody samozřemě nemá logiku, a po Daliborovi zde zůstávají kromě manželky také dvě malé dcerky, čtyř a dvouletá děvčátka.
Stále nemohu uvěřit tomu, že mohl odejít v jednatřiceti letech. Stále si jej pamatuji, usměvavého a vždy dobře naladěného, jak mne zdravil na chodbě našeho pracoviště, naše obědy, diskuze o programování či jeho výklady o kosmickém záření, jeho PhD obhajobu.
Ještě v létě přednášel na Astronomické expedici, a od října chystal novou přednášku pro zimní semestr...
Ale hlavně tu kruci určitě chtěl dál být pro svou ženu, děti, rodinu...
Slibný fyzik, průkopník částicové astrofyziky na MFF, fotograf, horolezec, táta, kamarád, i přes studia v Heidelbergu, řadu cen a objevů v rámci experimentu HESS stále skromný a vstřícný člověk.
Okamžik, kdy snad člověk musí tvrdit, že Bůh neexistuje, anebo se jej naopak musí jít vydat hledat.
Co jsem dělal, když Dalibor umíral? Jel jsem z práce na kole, zlobil jsem se z rozmařilosti, kdy mi zaměstnavatel poskytl laptop, který je k ničemu, přecpal jsem se jahody v čokoládě, dali jsme spát synka, má žena usnula, a já jsem zasedl k mailu...
Chtěl jsem za něj hned ten večer zapálit svíčku. Asi jsem měl. Ale nevěděl jsem, zda by to vlastně nebylo jen prázdné gesto. Ani panáka jsem si nedal, to až pár dní později. Chtěl jsem přiletět z Cernu do Prahy na pohřeb, ale nikomu bych tím už nepomohl. O pár dní později na nočních shiftech na Atlasu toho teď trochu lituji. Asi jsem se s ním rozloučit potřeboval, ale už to nestihnu. Mám teď jakýsi surrealistický pocit, že tohle nějak není pravda a stalo se v nějakém paralelním vesmíru. Chvíli mi to asi ještě bude trvat a budu oscilovat mezi zoufalým pocitem marnosti a stoickou apatií z toho, že Dalibor doopravdy zemřel dne 15. května ve svých jednatřiceti letech.
Vzpomínkový obrázek:: Daliborovy zápisky z Indie:: Daliborovy fotky na fotoaparat.cz
.:Dalibor členem IAU in memoriam:: Cena M. Odehnala:: CV:: Dizertace Dalibor na Lidovky.cz (když hvězdy umírají mladé)::Dokument české televize:.
Vzpomínkový obrázek:: Daliborovy zápisky z Indie:: Daliborovy fotky na fotoaparat.cz
.:Dalibor členem IAU in memoriam:: Cena M. Odehnala:: CV:: Dizertace Dalibor na Lidovky.cz (když hvězdy umírají mladé)::Dokument české televize:.
Subscribe to:
Posts (Atom)

